SSL Nedir? Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu 2022

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. SSL Nedir? Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu 2022
SSL Nedir? Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu 2022

SSL Nedir?

SSL (Güvenli Yuva Katmanı), çevrimiçi bir iletişimde bir web sunucusu ve bir tarayıcı arasında şifreli bağlantılar kurmak için standart bir güvenlik protokolüdür. SSL teknolojisinin kullanılması, web sunucusu ve tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin şifreli kalmasını sağlar.

SSL protokolü, genellikle, bir web tarayıcısının, doğası gereği güvenli olmayan İnternet üzerinden bir web sunucusuna güvenli bir şekilde bağlanması gerektiğinde kullanılır. Web tarayıcıları, bağlanılan web sitesinin URL'si https:// ile başlıyorsa (http:// yerine) SSL kullanmayı bilir.

SSL ayrıca SMTP, POP3 ve IMAP gibi diğer protokoller tarafından da kullanılır. Bu protokoller bazen SSL yerine TLS kullanılarak güvence altına alınır; ancak, TLS'nin tüm sürümleri SSL'ye dayalıdır ve birçok satıcı, aslında "TLS" anlamına gelse de, ürünlerine hala "SSL" adını verir.

Bir SSL sertifikası kullanıldığında, bilgileri gönderdiğiniz sunucu dışında herkes tarafından okunamaz hale gelir. Bu, onu bilgisayar korsanlarından ve kimlik hırsızlarından korur. Bu nedenle, belirli web sitelerini ziyaret ederken bir URL'nin başında “https” veya tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil bir asma kilit simgesi görürsünüz. "s" güvenli anlamına gelir.

SSL sertifikalarının bir anahtar çifti vardır: genel ve özel anahtar. Bu anahtarlar, şifreli bir bağlantı kurmak için birlikte çalışır. Sertifika ayrıca, sertifikanın/web sitesi sahibinin kimliği olan "konu" olarak adlandırılan şeyi de içerir. Ayrıca, diğerlerinin yanı sıra, sona erme tarihi, veren otorite ve ana bilgisayar adı gibi diğer ayrıntıları da içerecektir. Web tarayıcınızdaki asma kilit simgesine tıklayarak herhangi bir SSL sertifikasında bu ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz (tam konum tarayıcınıza bağlı olacaktır).

SSL protokolünün iki anahtarı vardır: genel anahtar ve özel anahtar. Genel anahtar, verileri şifrelemek için kullanılır ve özel anahtar, verilerin şifresini çözmek için kullanılır. SSL güvenli bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız sitenin SSL sertifikasını alacak ve süresinin dolmadığını, tarayıcının güvendiği bir sertifika yetkilisi (CA) tarafından verildiğini ve web sitesi tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol edecektir. ne için çıkarılmıştır. Tüm bu kontroller başarılı olursa tarayıcınız siteye normal şekilde erişecektir. Bu kontrollerden herhangi biri başarısız olursa, tarayıcıda bir uyarı görüntülenecektir.

Güvenli bir bağlantı kurulduğunda, kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak tarayıcı pencerenizin adres çubuğunda bir asma kilit veya anahtar simgesi görünür. Bu simgeye tıklarsanız, SSL sertifikasıyla ilgili ayrıntıları görüntüleyen bir pencere açılacaktır. Sitemizle ilgili sorun yaşıyorsanız bu bilgiler yararlı olabilir - güvenlik sertifikamızın güncel olmadığını veya geçersiz olduğunu söyleyen bir mesaj görürseniz, araştırabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin.

SSL Siteye Nasıl Eklenir

Web sitenizin barındırma hesabına veya sunucusuna bir SSL Sertifikası kurarken, siteniz ve şirketiniz hakkında birkaç ayrıntı girmeniz istenecektir. Bu bilgiler daha sonra SSL Sertifikası veren kuruluşa gönderdiğiniz Sertifika İmzalama İsteğine (CSR) eklenir. Bu CSR'ye dayanarak, daha sonra web sunucunuza veya ana bilgisayar hesabınıza yükleyebileceğiniz imzalı bir dijital sertifika oluştururlar. Doğru bir şekilde kurulduktan sonra, ziyaretçiler bir asma kilit görecektir.

Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu

SSL for Free sayesinde bu kadar kolay bir şekilde ücretsiz SSL satın almak mümkün. SSL FOR FREE sitesine girip uygun adımlarla birlikte sitenize ücretsiz ssl kurabilirsiniz.


#SSL #SSL Nedir? #Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu