Yazılım

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Yazılım
Yazılım

En basit tanımıyla yazılım belirlenmiş bir işin yapılmasını sağlayan komutlar bütünü olarak nitelendirilir. Söz konusu komutlar işlemci sayesinde işlev gören bir olay şekline evrilir. Esasen yazılım bilgisayar donanımının işlev görmesini sağlayan programlar ve kodlamalar bütünüdür. Yazılım sayesinde günlük hayat oldukça kolaylaşmıştır. Yazılım kullanılarak akıllı telefon, televizyon, tablet, bilgisayar, sanayide kullanılan makine ve ekipmanlar çalışır. Bunlara ek olarak otomotiv, eğitim, bilişim, sağlık, eğlence, pazarlama, inşaat, uzay sanayisi ve reklamcılık gibi pek çok sektörde de yazılım kullanılmaktadır. Yazılım hayatın her anında varlık gösteren bir teknolojidir. 

Uygulama Yazılımları
Uygulama yazılımları kullanıcı odaklı olacak şekilde geliştirilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre programlama dilleri kullanılarak oluşturulur. Uygulama yazılımlarının geliştirilebilmesi için programlama dilleri ile birlikte uygulama geliştirme araçlarına ve işletim sistemlerine de ihtiyaç duyulur. Uygulama yazılımlarının pek çok çeşidi bulunur ve bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir:

Ticari Yazılımlar
Çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere geliştirilen yazılım türüdür ve en yaygın olarak kullanılan ticari yazılım muhasebe yazılımlarıdır.

Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları
Hem kişisel kullanım hem de iş yerlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yazılım türüdür. Teknoloji gelişerek hayatın her alanına dahil oldukça genel amaçlı uygulama yazılımlarına olan ihtiyaç artmaktadır. Bu yazılım türü bilgisayarların daha güçlü ve daha hızlı çalışmasını sağlar.

Eğlence Yazılımları
Oyun, akıllı telefon ve tabletlerin duvar kâğıtları gibi programları kapsayan bir yazılım türüdür.

Sunum Yazılımları
Geniş kitlelere, iş çevresine daha etkin ve yaratıcı bir şekilde sunum yapabilmek için geliştirilen yazılım türüdür. Bu yazılımlar sayesinde ses dosyaları, animasyonlar, grafik ve videolar sunumlara kolaylıkla eklenebilir.

Sistem Yazılımları
Üretilen yazılımların aksaklık olmadan çalışmasını sağlayan yazılım çeşididir. İşletim sistemi ve hizmet yazılımları olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur.